Jakie są obecnie strategiczne cele firmy na najbliższy okres?
Robert Włoszek, Dyrektor Operacyjny Adgar Poland: Strategicznym celem Adgar Poland na najbliższe lata jest rozwijanie i umacnianie współpracy z naszymi najemcami – zarówno obecnymi, a jest ich aż 135, jak i potencjalnymi klientami. Kluczowe znaczenie ma dla nas bowiem budowanie długoterminowych relacji, których fundamentem jest doskonałe zrozumienie potrzeb, elastyczne reagowanie na zmiany, gotowość do skalowania przestrzeni wraz z rozwojem biznesów naszych najemców. Dzięki takiemu podejściu nie brakuje firm, dla których biura Adgar Poland są domem od kilkunastu nawet lat. Wspierają nas w tym nasze innowacyjne koncepty, takie jak Flexi Lease by Adgar oraz Ready Office – modele oferujące nowoczesne, dopasowane do realnych oczekiwań rozwiązania w zakresie korzystania z przestrzeni biurowej, a także coworkingi Brain Embassy. Jednocześnie poszukujemy nowych możliwości inwestycyjnych i biznesowych, które wzmocnią nasze portfolio obiektów. Chcemy również konsekwentnie podnosić standard posiadanych nieruchomości – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Obejmuje to m.in. przebudowy i renowacje lobby, a także realizację długofalowej strategię zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności ESG – zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i społecznym. Wdrażamy rozwiązania ograniczające zużycie energii i wody, stawiamy na energooszczędne instalacje i zielone strefy wokół budynków. Już dziś mamy sukcesy w tych obszarach, potwierdzone zresztą faktem, że większość naszych obiektów objętych jest certyfikacją LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design). Dodatkowo, inwestujemy w rozwój elektromobilności – rozbudowujemy sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz unowocześniamy strefy parkingowe.
Czy planują Państwo nowe inwestycje lub rozbudowę istniejących obiektów? Jeśli tak, to gdzie one powstaną lub które będą rozbudowywane?
Michael Mevorach, Country Manager Adgar Poland: Obecnie analizujemy potencjał inwestycyjny kilku kluczowych działek, w tym m.in. należącego do nas terenu w pobliżu dawnego biurowca Pekao przy ul. Marynarskiej oraz niezagospodarowanego jeszcze obszaru będącego częścią kompleksu Adgar Park West. Oceniamy możliwości wykorzystania tych lokalizacji w sposób, który najlepiej odpowiadałby długoterminowej strategii rozwoju naszej spółki. Modernizujemy także istniejące budynki. Przykładowo w Adgar Park West A udostępnimy wkrótce nową przestrzeń typu Ready Office o powierzchni 197 m² – w pełni umeblowaną lub do indywidualnej aranżacji. To propozycja dla firm szukających gotowego, nowoczesnego biura bez konieczności angażowania dodatkowych zasobów. Poza naszym konceptami Ready Office i Flexi Lease by Adgar rozwijamy coworki Brain Embassy – właśnie powiększyliśmy przestrzeń w Adgar BIT, a niebawem otwieramy kolejne 950 m² w Adgar Park West. Rozbudowa infrastruktury nie ogranicza się jednak tylko do biur – w kompleksie Adgar Plaza oddamy niebawem boisko do piłki plażowej. Na jednym z naszych mokotowskich budynków powstanie inspirujący mural kreatywnie łączący tematykę sportu, architektury naszych obiektów oraz symbolikę Warszawy. Projekty te mają na celu nie tylko uatrakcyjnienie przestrzeni wokół naszych budynków, ale także integrację społeczności najemców oraz mieszkańców okolicznych apartamentowców.
Jakie są obecnie najbardziej atrakcyjne lokalizacje biurowe w Warszawie z perspektywy inwestora?
Michael Mevorach: Zasady oceny perspektywy potencjału inwestycyjnego, na podstawie których spółka Adgar Poland podejmuje decyzje jest oczywiście naszą tajemnicą, ale podzielę się ogólną refleksją. Można przypuszczać, że najbardziej atrakcyjne lokalizacje biurowe w Warszawie to te, które łączą doskonały dostęp do transportu publicznego, rozwiniętą infrastrukturę drogową i miejską oraz potencjał do realizacji projektów zgodnych z ideą ESG. Dodatkowym atutem, mającym potencjał do zwiększania zainteresowania inwestorów, jest umiejętne łączenie wspomnianych walorów z przemyślanymi urbanistycznie układami, tkanką miejską, która wspiera rozwój lokalnych społeczności i spina funkcje biurowe, usługowe oraz rekreacyjne. Dobrą tego ilustracją są nasze lokalizacje, takie jak Adgar Park West, Adgar Plaza czy Adgar BIT. Projekty te łączą jakość budynków i nowoczesną architekturę, elastyczność rozwiązań oraz dbałość o środowisko i komfort użytkowników. I to, w naszej ocenie, czyni je atrakcyjną i długoterminowo bezpieczną inwestycją, choć oczywiście warto też zadbać o to, by stanowiła ona również impuls dla rozwoju okolicznej infrastruktury. Wierzymy, że takie podejście może sprzyjać większemu zaangażowaniu właścicieli nieruchomości komercyjnych w życie dzielnic, w które inwestują – zarówno w poprawę jakości przestrzeni publicznej, jak i np. likwidację barier komunikacyjnych. Jednym z przykładów takich działań może być nasza zeszłoroczna inicjatywa, w której Adgar Poland wraz z kilkoma inwestorami, również właścicielami biur na Służewcu, sfinansował przebudowę ul. Suwak i modernizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Postępu i Marynarskiej Tym samym, kosztem ponad 15 mln złotych udało się znacząco usprawnić lokalny ruch samochodowy. W naszej opinii to dowód na to, że warto myśleć o inwestycjach długoterminowo jako o czymś więcej, niż tylko budynku. To także bodziec do podnoszenia jakości życia i atrakcyjności całego otoczenia.
Jakie trendy będą kształtować rynek nieruchomości komercyjnych w ciągu najbliższych 5–10 lat?
Michael Mevorach: Wbrew pozorom rynek nieruchomości komercyjnych jest niezwykle dynamiczny – co wyraźnie udowadniają wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie. Tego typu nieprzewidywalne zdarzenia mają ogromny wpływ na zachowania najemców i inwestorów, dlatego wszelkie prognozy dotyczące najbliższych 5–10 lat musimy traktować z dużą ostrożnością. Można jednak przypuszczać, że coraz większego znaczenia nabierać będą kwestie elastyczności, zrównoważonego rozwoju oraz technologii. Zakładamy, że firmy będą nadal oczekiwać przestrzeni, które łatwo dostosować do zmieniających się modeli pracy – zarówno pod względem metrażu, jak i czasu trwania umowy. Niewykluczone, że elastyczne formy najmu staną się wręcz standardem, zwłaszcza w środowisku niepewności gospodarczej i dynamicznego rozwoju sektora usług. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze większą rolę odegrają także zagadnienia związane z ESG – efektywność energetyczna, odpowiedzialne zarządzanie zasobami czy inwestycje w technologie typu smart building mogą stać się czynnikami kluczowymi przy wyborze biura. Podobnie, zyskać na znaczeniu mogą przestrzenie wspierające zdrowie, dobrostan użytkowników, sprzyjające zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Sądzimy, że przyszłość nieruchomości to nie tyle sama przestrzeń, co zintegrowane środowisko pracy – inteligentne, przyjazne i wygodne, dobrze skomunikowane z miastem i oferujące dostęp do usług, rekreacji, gastronomii czy edukacji. Koncepty, jak Flexi Lease by Adgar, Ready Office czy Brain Embassy są odpowiedzią na takie potrzeby – przynajmniej na dziś. Co przyniesie jutro? Zobaczymy, ale staramy się być gotowi na różne scenariusze.