Spotkanie Liderów Branży Nieruchomości to inicjatywa Dziennika Rzeczpospolita, podczas której zaproszeni eksperci dyskutują o perspektywach polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych. Traktowane jako jedno z najważniejszych spotkań branżowych, corocznie dostarcza celną diagnozę obecnego stanu rzeczy sektora, jak i prognozowanych trendów. W zakończonej, 7. już edycji wydarzenia, w panelu poświęconym nieruchomościom biurowym, spółkę Adgar Poland reprezentowała Monika Szelenberger, Head of Leasing & Asset Management.
Uczestnicy dyskusji zwrócili szczególną uwagę na zmieniające się oczekiwania najemców, determinowane przez popandemiczne korekty w systemach pracy. Co warte podkreślenia, dziś ok. 89 proc. firm w Polsce pracuje hybrydowo, 5 proc. – tylko zdalnie, a 6 proc. deklaruje, że tylko i wyłącznie w biurze. Modele hybrydowe wymuszają zatem na deweloperach i operatorach powierzchni biurowych konieczność przemodelowania dotychczasowej oferty. Obok tradycyjnych form najmu, zwiększa się udział tzw. rozwiązań flexi. To właśnie aspekt elastyczności warunków najmu biur, swobody i wolności decydowania, jest szczególnie pożądany przez firmy i instytucje, których pracownicy realizują swoje zadania w systemie hybrydowym. Przy czym, jak zaznacza Monika Szelenberger, wiele firm różnie tę hybrydę rozumie i brak jej ustandaryzowania, czy wprowadzenia jasnych zasad korzystania z przestrzeni biurowej może prowadzić do niepotrzebnego chaosu i nieporozumień.
Eksperci zgodnie przyznali, że hybrydowe modele pracy z pewnością zostaną z nami na dłużej. Świadczy o tym nie tylko obserwowany u wszystkich deweloperów i operatorów powierzchni biurowej popytowy trend na rozwiązania flexi, ale i wejście do systemu prawnego nowych uregulowań kodeksowe pracy zdalnej i rotacyjnej.
Podczas dyskusji panelowej omawiano także kwestie związane z ideą ESG, czyli Environmental, Social and Corporate Governance. Eksperci podkreślali, że w realizację strategii ESG wpisują się również działania związane z minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko naturalne, których efektem jest stosowna certyfikacja budynków. I jak podkreśliła Monika Szelenberger, nawet starsze budynki biurowe, które powstawały ponad kilkanaście lat temu, można tak zmodernizować, aby odpowiadały na trendy zeroemisyjności czy dekarbonizacji. Tym bardziej, że coraz więcej najemców świadomie wybiera biura w budynkach, które uwzględniają troskę o środowisko naturalne i zapewniają wysokie standardy funkcjonalności i efektywności całej inwestycji.
Wszystkie nasze nieruchomości certyfikujemy na poziomie LEED Gold. Ekologiczne rozwiązania, które pomagają oszczędzać energię, można wprowadzać także w starszych biurowcach. Oczywiście, łatwiej wdrażać takie rozwiązania, budując biurowiec od zera, niemniej jednak da się to zrobić i w gotowych nieruchomościach. Adgar jest znany z tego, że kupuje, modernizuje budynki, dając im nowe życie i funkcje”
– podkreśla Monika Szelenberger. Dodaje przy tym, że jej firma kładzie również nacisk na edukację najemców, wspomagając ich w procesach wdrażania rozwiązań, np. oszczędzających energię czy wodę.
Więcej o wydarzeniu oraz podsumowanie VII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości na stronie https://www.rp.pl/rynek-nieruchomosci/art38071801-biura-hybryda-elastycznosc-wolnosc oraz na kanale YouTube Dziennika Rzeczpospolita: https://www.youtube.com/watch?v=sN5EMJMc0Zk